Festival
‍Hakkında

Farklılıklarımızın zenginlik olduğunu ve farklılıkların birlikte yaşayabileceğini göstermek için en temel enstrümanlarımızdan biri seslerimiz ve Sivil Sesler Festivali farklı çalışma alanlarından gelen sivil toplum örgütlerinin alanlarındaki deneyimlerini, birikimlerini, çalışmalarını ve hayallerini paylaşabilecekleri çok sesli bir koro…

Türkiye’nin sivil toplum aktörlerini bir araya getiren ilk etkinliklerden biri olan ve sivil toplum öznelerinin bir araya gelerek daha iyi bir dünya için neler yapılabileceğini konuştuğu, tartıştığı bir alan olarak Sivil Sesler Festivali, STGM tarafından düzenleniyor.

Sivil Sesler Festivali'nde Türkiye'nin farklı kentlerinde ve farklı tematik alanlarda çalışma yürüten sivil toplum örgütleri stantlar aracılığıyla çalışmalarını tanıtma imkanı bulabilirken, yine çeşitli atölye, panel, forum ve söyleşi etkinlikleriyle sivil toplum örgütleri bir araya gelerek birbirini tanıma, iş birliği olanaklarını konuşma ve alanlara dair tartışma olanağı yakalıyor. 

Sivil Sesler Festivali ilk kez 2009’da düzenlendi. İstanbul’da Küçükçiftlik Park’ta düzenlenen iki günlük festivalde çocuk haklarından engelli haklarına, gençlik haklarından mülteci haklarına, kadın haklarından çevre haklarına kadar pek çok farklı alanda hak temelli çalışma yürüten yüze yakın örgüt bir araya geldi. 

İki yıllık bir aradan sonra 2011 yılının Temmuz ayında ise bu kez anayasa değişikliğini gündeminde “Bizsiz Sivil Anayasa Olmaz” diyerek sivil toplum örgütleriyle Ankara’da bir araya gelindi. Türkiye’nin farklı bölgelerinden 100'den fazla sivil toplum örgütünün buluştuğu bu festivalde eşitlikçi, özgürlükçü, çoğulcu ve ekolojik bir anayasa için talepler hazırlandı ve yasa yapıcılara çağrı yapıldı. 

2014 yılının Mayıs ayında düzenlenen üçüncü festival ise Soma’daki facianın yarattığı bulutların altında düzenlendi. Bir forum olarak organize edilen ve özgürlüğümüzün sınırlarını konuşmak üzere tasarlanan buluşmada “yaşam hakkı” ekseninde özgürlüğün sınırları konuşuldu. 

Yola çıktığı ilk günden itibaren sürekli olmasını istediğimiz ancak çeşitli sebeplerle düzensiz gerçekleştirdiğimiz Sivil Sesler’in son buluşması ise 2019 yılında oldu. İstanbul’da gerçekleştirilen festivalde Türkiye’nin dört bir yanından sivil toplum örgütlerinin temsilcileriyle sivil toplumun dünden bugüne yarattığı değişimleri tartıştık.

Bugün ise 3 yıllık zorunlu uzun bir aradan sonra yeniden sivil toplumun bütün sesleri ve renkleriyle bir araya gelmek için sabırsızlanıyoruz… 

Sivil Toplum Geliştirme Merkezi Derneği (STGM) 2004 yılında ülkemizde katılımcı demokrasinin gelişiminde sivil toplumun önemine inanan bir grup fikir önderi ve aktivist tarafından kuruldu.

STGM
Hakkında

“Güçlü ve demokratik bir sivil toplum” hedefiyle yola çıkan Sivil Toplum Geliştirme Merkezi, yirmi yıla yaklaşan deneyimiyle sivil toplum örgütlerinin katılımcı demokraside daha aktif rol alabilmeleri için kapasitelerinin geliştirilmesine destek olma hedefiyle faaliyet gösteriyor.

Çevre hakkından LGBTİ+ haklarına, engelli haklarından kadın haklarına, çocuk haklarından yaşlı haklarına, kent hakkından gençlik haklarına kadar farklı hak alanlarında faaliyet gösteren sivil toplum örgütlerine çalışmalarında destek veren STGM,  sivil toplum örgütleri arasındaki diyaloğu artırmak, kamu-sivil toplum işbirliğini geliştirmek, sivil örgütlerin lobi ve kampanya faaliyetlerine destek vermek ve örgütlerin kurumsal, finansal, yönetimsel  kapasitesini geliştirmek hedefiyle çeşitli başlıklarda  çalışıyor. 

Uzun yılların birikim ve deneyimiyle örgütlerin kapasitesini ve görünürlüklerini artırmak hedefiyle çeşitli programlar yürüten STGM, 2022 yılı itibariyle Avrupa Birliği tarafından desteklenen üç program yürütmektedir.

STGM çalışmaları hakkında detaylı bilgi almak isterseniz stgm.org.tr/stgm-hakkinda adresini ziyaret edebilirsiniz.

Festival ne zaman düzenlenecek?

Türkiye’nin dört bir yanında çevre haklarından engelli haklarına, çocuk haklarından kent hakkına, gençlik haklarından hayvan haklarına kadar pek çok farklı hak alanında çalışma yürüten sivil toplum örgütünün ve aktivistlerin katılacağı Sivil Sesler Festivali 30 Eylül - 1 Ekim 2022 tarihleri arasında Ankara'da TED Üniversitesi'nde düzenlenecek.

Festivalde kimler olacak?

Türkiye’den ve dünyadan sivil toplum aktörlerini bir araya getirecek olan Sivil  Sesler Festivali’nde 58 kentten, farklı alanlarda çalışan 250'ye yakın sivil örgütü katılacak. Yurt dışından sivil toplum örgütlerinden temsilciler ve aktivistler, uzmanlar, akademisyenler, donör kuruluş temsilcileri ve yerel yönetimler konuklarımız arasında yer alıyor.

Programda neler var?

Festivalde konuklarımızla seminer ve panellerde bir araya gelirken, deneyim paylaşım atölyelerinde ise örgütler kendi çalışmalarını, alanda yaşadıkları zorlukları ve bunlarla mücadele yöntemlerini paylaşacak. Yine katılımcı örgütler stant faaliyetleri ya da poster sunumları aracılığıyla da kendilerini tanıtma imkanı bulacaklar.

Festivale nasıl katılabilirim?

Ankara'da olacak festivalin kapıları sivil alanın bütün aktörlerine açık olacak. Festivali takip etmek isteyenler kendi imkanlarıyla festivale katılabilir, panelleri izleyebilir, atölyelere katılabilir ve etkinlikleri takip edebilirler. 

Festivalde ne yapabilirim?

Türkiye’nin dört bir yanından gelen sivil toplum örgütlerinin seslerini duyurmak ve görünürlüklerine katkı sunmak hedefiyle organize ettiğimiz Sivil Sesler Festivali’nde, STÖ'ler  paylaşmak istedikleri ve ticari olmayan çalışmalarıyla (stant, atölye, sergi, etkinlik vb.) yer alabilirler.

Sivil Sesler Festivali'ne katılan örgütlere, çeşitli etkinlikler vasıtasıyla kendilerini etkili şekilde ifade edebilecekleri ve çalışmalarını aktarabilecekleri bir ortam sağlayabilmeyi hedefliyoruz. Bu nedenle, katılımcı örgütlerin her birine etkinlik düzenleme fırsatı verebilmek adına da atölye/etkinlik/sergi vb. çalışmaları bir etkinlik ile sınırlandırıyoruz.

Ankara dışından gelen STÖ temsilcileri için konaklama ve ulaşım sağlanacak mı?

Ankara dışından festivale katılacak olan sivil toplum örgütü temsilcilerinin konaklama ve ulaşım masrafları STGM tarafından karşılanacaktır.

STÖ temsilcilerinin Ankara’ya ulaşımında uçakla yolculuk için azami bir km sınırı belirlenirken, belli km’nin altında kalan kentlerden katılım gösteren STÖ temsilcileri için ulaşım otobüs/tren yolculuğu aracılığıyla sağlanacaktır. Yine STÖ temsilcileri için konaklama alanından festival alanına transfer STGM tarafından gerçekleştirilecektir.

Festival katılımcısı STÖ temsilcileri iki kişilik odalarda konaklatılacaktır. Ancak tek kişi konaklamak isteyen temsilciler oda farkını karşılamakla yükümlü olacaklardır.

Festivalde STÖ temsilcisi olarak yer alan engelli bireylerin refakatçilerinin ve yine bakım verenlerin bakmakla sorumlu olduğu kişilerin (çocuk, yaşlı, engelli vd.) konaklama ve ulaşım masrafları STGM tarafından sağlanacaktır.

Sivil Sesler Festivali erişilebilir özellikte midir?

Festival alanı engelli katılımcı ve konuklar için erişilebilir özelliktedir. İki gün boyunca gerçekleştirilecek tüm etkinlikler işitme ve görme engelli katılımcıların ihtiyaçlarına uygun şekilde organize edilecektir.

Festivale sadece sivil toplum örgütleri mi katılabilir?

Elbette hayır! Festivalimizin kapıları sivil alanın bütün aktörlerine açık.

Daha iyi bir dünya için hep birlikte sesimizi yükselteceğimiz ve yan yana olduğumuzu yeniden hatırlayacağımız festivalde dilediğiniz etkinliğe ücretsiz katılabilirsiniz. 

Festivalle ilgili gelişmeleri nasıl takip edebiliriz?

Festival ile ilgili tüm gelişmeleri festival web sitesinden www.sivilsesler.org adresinden ya da STGM web sitesinden www.stgm.org.tr  takip edebilirsiniz.

Bizi sosyal medya kanallarımızdan da takip etmeyi unutmayın!
Facebook - Twitter - Instagram - Linkedin - Youtube

Bize nasıl ulaşabilirsiniz?

Festivalle ilgili danışmak istediğiniz her türlü konu için sivilsesler@stgm.org.tr adresinden bize ulaşabilirsiniz.